Ciekawostki z historii roweru

by mariabronek

cyclist-silhouette-1-1396741-mJak wiecie, uwielbiam jeździć na rowerze codziennie oraz na rozmaite wycieczki. Jeśli jazda na rowerze to również Wasz ulubiony sport, jestem ciekawa, czy interesowaliście się historią powstania roweru? 🙂 Jeżeli nie, to dzisiaj napisałam post akurat dla Was: zapraszam do przeczytania urywków z życia roweru:) Już dawno zainteresowałam się tym tematem, bardzo chciałam wiedzieć, jak doszło do powstania mojego ulubionego sprzętu. Historia potrafi zaskoczyć. Również tym, że istnieje wiele hipotez na temat powstania roweru jako czysto teoretycznego pomysłu. Sięgają one nawet czasów starożytnych!

 • prototyp roweru z 1790 roku nie miał możliwości sterowania nim…w tym momencie jazda po prostu przed siebie nabiera dosłownego znaczenia…
 • późniejszy pierwowzór roweru wprawiano w ruch przez odpychanie się nogami od ziemi – prawie jak sposób Freda Flinstona na poruszanie się w swoim pojeździe 🙂
 • kolejny typ roweru był już napędzany przez tylne koło przez “popychacze”, dopiero w 1845 roku opracowano napęd przedniego koła,
 • później powstawały takie cuda jak: welocypedy, bicykle, tricykle, kwadrycykle, nazywane tak w zależności od wielkości kół i ich ilości. Na przykład bicykl posiada ogromne przednie koło i malutkie tylne koło, nie ma hamulców ani łańcucha.
 • Na przełomie lat 1884/1885 powstał pierwowzór współczesnego roweru, nazwany Rover, czyli wędrowiec. Od tego wzięła się polska nazwa tego sprzętu.
 • W 1932 roku pomyślano, że rower może być używany do sportu wyczynowego, wynaleziono więc przerzutki, których obecnie może zabraknąć tylko w specyficznych rowerach miejskich.
 • W latach 80. XX wieku powstał rower górski.
 • W Internecie można przeczytać opinie twierdzące, że wynalezienie roweru powinno się przypisywać Leonardowi da Vinci – jeden z jego uczniów miał znaleźć odpowiedni rysunek. Ale równie dobrze mógł to narysować ktoś inny lub odpowiednie części mogły zostać dorysowane, dlatego autorstwo tego rysunku nie jest pewne 🙂
 • Inni z kolei piszą, że już starożytne freski np. na terenie Egiptu przypominały rowery…jednak nie wiadomo, co to właściwie było i do czego służyło. Można założyć, że ten “wynalazek” się jednak nie przyjął. Chociaż tyle, że starożytnym zawdzięczamy koło 🙂 Myślicie, że to możliwe, żeby wtedy kombinowali skonstruowanie roweru?
 • Przyczyną upadku francuskiego przemysłu rowerowego była wojna z Prusami. Rowery z Anglii miały wtedy zostać wysłane do Francji, ale przez wojnę zostały w kraju i tam były doskonalone.
 • W 1988 roku odbyła się największa impreza rowerowa w Puerto Rico. Wzięło w niej udział prawie dwa miliony osób.

Jeśli znacie jeszcze inne rowerowe ciekawostki, możecie się ze mną podzielić nimi w komentarzu 🙂

Advertisements