Dziecko a komputer i telewizja

by mariabronek

Jeśli macie dzieci, pewnie często zastanawialiście się, ile powinny czasu spędzać przed komputerem i telewizorem? Obecnie na dzieciaki czeka o wiele więcej pokus niż kiedyś – tablety, komórki dotykowe, dużo elektronicznych i nowoczesnych zabawek…Moim zdaniem, największy błąd, jaki popełniają rodzice, to posadzenie dziecka przed TV/monitorem na pewien czas, żeby się sobą zajęło – żeby rodzice przez pewien czas mieli święty spokój…tak się robić nie powinno.

Jestem zdania, że istnieją takie rozrywki, w czasie których dobrze się może bawić cała rodzina. Nie trzeba do tego wykorzystywać komputera. Ja mojej córeczce nie pozwalałam przy laptopie siedzieć samej – czasami razem grałyśmy w jakąś grę edukacyjną, przygodową, logiczną – ciekawą, kolorową, a przy okazji taką, która czegokolwiek uczyła. Mała nie siedziała nigdy przy komputerze za długo – po co wcześnie wpajać dzieciom złe nawyki? Długie siedzenie przy ekranie nie wpływa korzystnie ani na wzrok, ani na ogólną postawę ciała. Poza tym dzieci mogą nawet przypadkiem natknąć się na bardzo nieodpowiednie dla nich treści, bo nie ukrywajmy, że w Internecie dostępne jest wszystko.

Poza tym uważam, że dzieci przy komputerze lub tv powinno się pilnować po to, żeby nie natknęły się na programy lub strony pełne przemocy. To jednak wywiera jakiś wpływ na dziecko i nie można sobie mówić, że nic się nie stało, że dziecko nic nie rozumie jeszcze. Nieprawda. Jest to nawet statystycznie potwierdzone badaniami, także nie powinniśmy pozwalać małym pociechom na granie w brutalne gry. Nie powinniśmy przymykać oka na to, że czterolatek ogląda sobie film przeznaczony dla minimum szesnastolatków. Przecież zawsze można wybrać ciekawe i zabawne kino familijne, razem wypocząć popołudniem. Znaleźć fajną bajkę i obejrzeć ją razem z dzieckiem, które będzie się cieszyło z naszej obecności.

Ile czasu dziecko powinno spędzać przed TV i monitorem? Niewiele. Maksymalnie godzinę dziennie moim zdaniem. Tylko pamiętajcie, jeśli Wasza pociecha właśnie kończy bardzo dla niej ważny etap w grze i wyłączenie komputera sprawi, że utraci postępy, pozwólcie jej pograć jeszcze 10 minut – ale wyraźnie powiedzcie, że tylko do tego momentu, kiedy grę będzie można zapisać i kontynuować ją następnego dnia. Musicie się dogadywać z dzieckiem – możliwość oglądania filmów i grania nie może być ani wymuszana, ani kończona płaczem i kłótniami. 🙂

Advertisements