Dlaczego dziecko powinno iść do przedszkola?

by mariabronek

Moja córeczka po poprzednich wakacjach, kiedy skończyła cztery lata, poszła po raz pierwszy do przedszkola. Jak to przeżyliśmy? My czuliśmy się bardzo dziwnie, zostawiając naszą córeczkę po raz pierwszy samą na tyle czasu, wśród obcych dzieci…czuliśmy, jakby nasze dziecko wyruszało same na jakąś dużą przygodę i jakby trochę “wydoroślało” 🙂 Ania trochę płakała i bała się zostać w nowym miejscu bez rodziców, ale na szczęście trafiliśmy na cudowną przedszkolankę, która pomogła nam uspokoić Anię i zapewnić, że za kilka godzin znowu nas zobaczy 🙂 Także nie była to łatwa sytuacja, jednak jestem zdania, że każde dziecko powinno pójść do przedszkola i nie może tutaj wygrać nadopiekuńczość rodziców. Dlaczego?

  • Niedługo po przedszkolu dziecko idzie do szkoły. W przedszkolu uczy się już samodzielności i nawiązuje pierwsze kontakty z rówieśnikami, bawi się z nimi – czasami zdarzają się jakieś małe konflikty. Dla nas małe, ale dla dzieci stanowią ogromne problemy – w przedszkolu uczy się dzieci rozwiązywania sprzeczek w łagodny sposób.
  • W formie zabawy dziecko uczy się czytać, pisać, malować – w przedszkolu na pewno jest swobodniej niż w szkole, ale też panują tam pewne reguły. Dziecku później łatwiej będzie się przystosować do zasad panujących w szkole, gdzie będzie musiało “wysiedzieć” w ławce i też obcować z obcymi dla niego osobami.
  • Różne ćwiczenia w przedszkolu zapewniają dzieciakowi lepszy rozwój – bo nie oszukujmy się, że rodzic zapewni mu takie same rozwijające zajęcia z różnych dziedzin 🙂 Zajęcia manualne, słuchowe, ruchowe w grupie – to wszystko wpływa korzystnie na rozwój małej pociechy.

Żeby dziecko miało lżej, możemy dać mu ze sobą ulubioną przytulankę, która będzie mu przypominała o rodzicach. Jeśli nasz maluch czegoś nie lubi – porozmawiajmy z przedszkolanką, żeby nie był karmiony na siłę. Przecież chcemy, żeby dziecko z przedszkola wynosiło same miłe wspomnienia 🙂

Ania czasami nie chce wracać z przedszkola…tak dobrze tam się teraz bawi, że zaczynam być zazdrosna! 🙂

Advertisements