Ubezpieczenie na życie – najważniejsze pytania

by mariabronek

Dzisiaj post w stylu krótkiego poradnika – udzielam odpowiedzi na najważniejsze pytania w temacie ubezpieczeń na życie. Jeśli nurtuje Was jakiś problem, a akurat przymierzacie się do wykupu polisy, może u mnie znajdziecie odpowiedź na pytanie. Jeżeli nie – może chociaż trochę naprowadzę Was na jakiś trop? 🙂

Kogo wybrać na uposażonego? Osoba uposażona po śmierci osoby ubezpieczonej dostanie pieniądze, które będą jej potrzebne do godnego życia, zwłaszcza jeśli śmierć poniósł np. żywiciel rodziny. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, prywatnego zdania, nie musi być to członek rodziny. Np. na stronie cotojestubezpieczenienazycie.pl znajdziesz długi artykuł na ten temat.

Jaki system płacenia składek wybrać? Może Cię przerażać np. dwukrotne płacenie składki w roku, ponieważ wtedy jednorazowo musisz wydać więcej pieniędzy. Jeśli obawiasz się, że wtedy zabrakłoby Ci na bieżące wydatki, możesz odkładać pewną kwotę miesięcznie – i tak będzie ona niższa od comiesięcznej składki. Przez pół roku nazbierasz na większą jednorazową płatność np. na swoim koncie bankowym.

Polisa terminowa czy bezterminowa? Bezterminowa polisa jest droższa, opłaca się ona bardziej ludziom starszym, którzy nie musieliby już szukać innego ubezpieczenia na emeryturze – a mogłoby być ono droższe od dotychczasowego ze względu na wiek. Terminowa polisa jest tańsza – moim zdaniem bardziej opłacalna dla ludzi młodszych, którym często zmieniają się plany i nie chcę być związani na długo, długo z jednym zakładem ubezpieczeń.

Ubezpieczenie na życie czy na dożycie? Głównym zadaniem pierwszego jest funkcja ochronna, a drugiego – funkcja oszczędnościowa. W przypadku pierwszej opcji dostaniesz świadczenie pieniężne tylko wtedy, kiedy przytrafi Ci się wypadek i poniesiesz uszczerbek na zdrowiu lub dostanie je Twoja rodzina, kiedy Ciebie zabraknie. W przypadku drugim – ubezpieczenie zostanie Ci wypłacone na emeryturze, dzięki czemu zyskasz dodatkowy kapitał. Może wspomóc portfel 🙂

Advertisements