Czy można nie opłacać składki w ubezpieczeniu na życie?

by mariabronek

Osoby, które chcą się ubezpieczyć, czasami myślą, że istnieje coś takiego, jak ubezpieczenie bezskładkowe – jest się odpowiednio chronionym i nie trzeba płacić składki w ogóle, bo np. zapłaci się tylko raz. Moi drodzy – to nieprawda. Ubezpieczenie bezskładkowe działa zupełnie inaczej. A te pomysły biorą się stąd, że ludzie zastanawiają się, czy mogą na jakiś czas nie płacić składki za swoje ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenie bezskładkowe powstaje wtedy, kiedy ubezpieczona osoba przestaje płacić składki na swoje ubezpieczenie i nie składa wniosku o wypłatę wartości wykupu. Wygasają wtedy wszystkie dodatkowe ubezpieczenia w ramach wykupionych dodatkowych opcji, suma ubezpieczenia zostaje zmniejszona i z wartości polisy opłaca się m.in. koszty jej funkcjonowania. Ochrona trwa do momentu wyczerpania wartości polisy.

Natomiast czy w podstawowym ubezpieczeniu na życie można nie płacić składek?

Czasami w umowie widnieje zapis, że ubezpieczyciel może wziąć na siebie opłacanie składki w określonych sytuacjach – np. po upływie sześciu miesięcy od wystąpienia u osoby ubezpieczonej niezdolności do pracy. Dlaczego dopiero po pół roku? Ponieważ w ciągu tego czasu osoba ubezpieczona może wrócić do pełni sił i podjąć znowu pracę. Czy to znaczy, że jeśli np. przez trzy miesiące jako osoba niezdolna do pracowania nie będzie opłacała składki, ubezpieczyciel zerwie umowę? Niekoniecznie. Ubezpieczyciele chcą przy sobie trzymać klientów 😉 więc mogą zaproponować korzystne rozwiązanie, aby ochrona trwała nadal.

Jeśli spóźnisz się z zapłatą składki, zadzwoń do towarzystwa ubezpieczeniowego i wyjaśnij swoją sytuację. O konsekwencjach braku zapłaty możesz poczytać tutaj: http://dodatkowe-ubezpieczenie-na-zycie.pl/co-gdy-nie-placimy-skladek/. Jeśli wynika to z zapomnienia – najlepiej ustawić sobie np. comiesięczne zlecenie przelewu na konto ubezpieczyciela z Twojego konta bankowego. Będziesz miał potwierdzenie zapłaty w swoich rachunkach na koncie.

Pamiętaj, że składka nie musi być płacona co miesiąc – można ustalić płatność co kwartał czy raz na pół roku. Wtedy jednorazowo wydasz więcej, ale będzie się to opłacało – płacąc co miesiąc, prawdopodobnie wysokość składki będzie wyższa.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

Advertisements