5 sposobów, aby dziecko polubiło kąpiel

by mariabronek

Kąpiele dla dzieci nie zawsze są dla nich przyjemnością – ja się nieźle bawiłam wśród bąbelków z ulubionymi zabawkami, ale kiedyś wejście do wanny dla mojej córeczki to był koszmar. Nie wiedziałam, dlaczego – przecież w ogóle nie miała przykrych wspomnień związanych ani z kąpielą, ani z wodą.  Jak sprawić, żeby dziecko polubiło kąpiele?

1. Zainwestuj w delikatne płyny do kąpieli, szampony, gąbki, itp. Ważne jest, żeby piana nie piekła dziecka w oczy. Dzieci panicznie boją się wlewania wody do oczu lub uszu. Można wtedy zorganizować zabawę – niech dziecko podczas mycia głowy zasłania sobie uszy i spróbuje odgadnąć, jaką ulubioną piosenkę puściła jego mama, albo co mówi do niego tata 😉 Polecam też po prostu założenie okularków do kąpieli, które zatrzymają wodę na zewnątrz. Gąbka powinna być miękka, a nie szorstka, może mieć jakiś fantazyjny kształt lub przypominać piłkę.

2. Zabawki do kąpieli! Statki, rekiny…albo nawet żołnierze. Dziecko nie boi się utopienia swoich zabawek, więc nie trzeba się dziwić temu, że strażak będzie sobie świetnie radził na głębokościach 🙂 Dziecię będzie zajęte zabawą i czas mu szybciej zleci.

3. Kolorowe sole do kąpieli. Relaksujące nie zaszkodzą dziecku, a będą fajnie musowały i tworzyły kolorową pianę 🙂

4. Kredki do kąpieli. Istnieją specjalne “mazidła”, które łatwo zmyć z kafelek. Są trochę droższe, ale powinny starczyć dziecku na długo. Może do woli kreślić po kafelkach, a Ty nie będziesz się bać, że coś zniszczy.

5. Lepiej mieć wannę, niż prysznic 🙂 Drugi nie stwarza tylu ciekawych możliwości – no bo jak na stojąco się bawić? Nie można puszczać statków ani bawić się kaczuszkami…Jeśli masz jednak prysznic, po umyciu się możesz obiecać dziecku zabawę w umywalce 🙂 Albo dużej misce 🙂

Advertisements