Czy można kontynuować ubezpieczenie pracownicze po odejściu z pracy?

by mariabronek

Osoby pracujące mogą ubezpieczyć się w zakładzie pracy, korzystając z ofert grupowych ubezpieczeń pracowniczych. Zwykle są tańsze, nie trzeba wypełniać żadnych ankiet medycznych, pracodawca odprowadza składkę…Wydaje się, że same korzyści. Ale co się stanie z ubezpieczeniem, kiedy odejdziemy z pracy? Można je kontynuować, ale czy to się opłaca? Jak wygląda kontynuacja grupowego ubezpieczenia dla pracowników?

Na stronie dobreubezpieczenienazycie.pl możesz znaleźć przydatne informacje na ten temat, ja dzisiaj przedstawię Ci najważniejsze kwestie.

Tak jak napisałam – ubezpieczenie grupowe z Twojego miejsca pracy można kontynuować – zależy, czy pracodawca z ubezpieczycielem uzgodnili możliwość kontynuacji na etapie podpisywania umowy. Jeśli taka możliwość nie została uzgodniona, do grupowego ubezpieczenia pracowniczego można zawsze dokupić umowę dodatkową, która będzie zapewniała możliwość kontynuacji takiej polisy – ale na jakich warunkach? Na taki dodatek muszą zgodzić się wszyscy objęci ubezpieczeniem.

Warunki mogą nie zostać dokładnie sprecyzowane. W umowie możesz mieć zapis o tym, że kontynuacja jest możliwa – i to wszystko. Może się okazać, że takie same warunki będą mogły zostać utrzymane przez rok (okres wyznacza ubezpieczyciel), a później konieczne będzie wypełnienie ankiety medycznej, żeby na nowo ustalić ryzyko wypłaty odszkodowania. Kontynuacja nie gwarantuje ubezpieczenia na życie na identycznych warunkach jak pracownicze. Zakres ochrony może się nie zmienić, ale wysokość składki może wzrosnąć, a przez to ubezpieczenie może stać się nieopłacalne.

Kto może skorzystać z tej opcji? Emeryci, renciści, osoba zmieniająca miejsce pracy, osoba, która przechodzi na urlop wychowawczy lub urlop bezpłatny.

Przy okazji wspomnę o tym, że na rynku są także dostępne indywidualne ubezpieczenia grupowe, czyli ubezpieczenia grupowe dla osób indywidualnych, które nie mają nic wspólnego z tymi kontynuacjami, ale można się nimi zainteresować.

Advertisements