Od czego zależy wysokość składki w ubezpieczeniu na życie?

by mariabronek

Tyle już pisałam tutaj o tych ubezpieczeniach na życie, ale jakoś ominęłam ważny temat – od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia życiowego. Dzięki takiej wiedzy można zadecydować, jak chcemy obniżyć cenę ubezpieczenia, jeśli to możliwe – bo niestety z wiekiem i przebytymi chorobami nie zrobimy już nic, a od nich zależą właśnie zwyżki. Od czego jeszcze zależna jest składka w ubezpieczeniu na życie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się statystykami, a statystyki mówią, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn, więc, Drogie Panie, to my zapłacimy mniej za ubezpieczenie na życie! Przy okazji również wspomnę, że przy ubezpieczeniach komunikacyjnych również zapłacimy mniej, bo wg statystyk jeździmy ostrożniej niż mężczyźni. Panowie – zdecydowanie musicie się poprawić i prowadzić lepszy styl życia!

Jak już wspomniałam, wysokość składki zależy od naszego wieku i przebytych chorób. Na tej podstawie kalkuluje się ryzyko śmierci klienta podczas trwania ubezpieczenia i ryzyko wystąpienia u niego poważnego zachorowania. Dlatego ludzie młodsi i zdrowsi mniej płacą za takie samo ubezpieczenie niż ludzie starsi i schorowani. Przez cały czas trwania ubezpieczenia, nawet bezterminowego, składka jest taka sama (zmienia się wtedy, kiedy osoba ubezpieczona chce zmienić jakiś warunek umowy), więc polisę na życie opłaca się zawierać wcześniej. 😛

Cena ubezpieczenia zależy również od tego, jakie umowy dodatkowe do podstawowej polisy na życie się kupi. Normalnie osoba uposażona dostanie odszkodowanie po naszej śmierci, natomiast można się jeszcze ubezpieczyć na wypadek skutków nieszczęśliwych zdarzeń, kupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, polisę zdrowotną, dla dzieci, z posagiem, z funduszem kapitałowym…Wszystko zależy od tego, jaki zakres ochrony się wybierze; czy chce się tylko oszczędzać, czy także być w pełni chronionym – a może w jednym ubezpieczeniu mieć obie funkcje. Stawki zależą od indywidualnych ofert ubezpieczycieli 🙂

Na cenę ubezpieczenia będzie miał wpływ również zawód i hobby. Jeśli uprawiamy niebezpieczny sport lub pracujemy na wysokości – z tych tytułów możemy otrzymać zwyżkę, niestety.

Advertisements