Odpoczywaj bez wyrzutów sumienia

by mariabronek

Myślę, że ze zdrowym odpoczywaniem mają problem ludzie, którzy są bardzo ambitnymi indywidualistami, może nawet pracoholikami, wymagają od siebie za wiele i ciągle uważają, że jeszcze im daleko do perfekcjonizmu. Czy takie osoby potrafią odpocząć bez wyrzutów sumienia? Mam kolegę z pracy, który kiedyś wyglądał jak widmo, dlatego, że nawet po pracy nie potrafił się poddać zdrowemu relaksowi, odpoczynkowi, żył w stresie, aż to go doprowadziło do zawału. Na szczęście po pewnym czasie mógł wrócić do pracy – od tej pory zmienił swój tryb życia i potrafi się zrelaksować. A czy Wy umiecie?

Myślę, że każdy ma prawo do leniuchowania, tymczasem mamy jakiś kult produktywności – im więcej się zrobi danego dnia, perfekcyjnie wypełni swój czas, tym można być z siebie bardziej dumnym. Moment – a gdzie jest czas na odpoczynek? Takie osoby go nie mają, bo uważają, że nawet obejrzenie dla relaksu niewymagającej wielkich zdolności intelektualnych komedii to strata czasu. Nie, to nie jest strata czasu – przynajmniej wtedy można nie myśleć o pracy i zregenerować siły.

Kiedy chcemy odpocząć, nie można myśleć o tym, co pożytecznego można by zrobić w tym czasie – nie można być w 100% produktywnym przez całą dobę! Tak się nie da żyć! Człowiek potrzebuje chwili dla siebie, kiedy nie będzie musiał myśleć o swoich obowiązkach, stresującym dniu w pracy, kiedy nie będzie rozważał po raz 20 tego samego dnia swojego zachowania lub zastanawiał się nad tym, co mógłby zrobić szybciej. To jest wpadanie w pułapkę, z której ciężko jest się wydostać!

Odpoczywajcie z głową – ale wywietrzoną. Bez problemów na barkach. Jeśli macie problemy z samodzielnym zrelaksowaniem się, można zakupić tanie płyty z muzyką relaksacyjną lub po prostu znaleźć coś takiego w Internecie. Odpoczywajcie zdrowo!

Advertisements