Rowerzyści kontra reszta świata :)

by mariabronek

Post nie będzie o przepisach dla rowerzystów i zasadach ruchu drogowego – nie musicie szykować podusi do snu, jeśli właśnie tego się obawialiście 🙂 Temat “Rowerzyści kontra reszta świata” albo “Rowerzyści kontra piesi” powraca do jakiś czas w mediach. Obie strony przerzucają się argumentami. Bo skoro rowerzystom wolno jeździć po chodnikach, to pieszy przecież może wejść na ścieżkę rowerową! Cóż. Moim zdaniem nie powinno tak być.

Sama jeżdżę codziennie rowerem do pracy, ale nie pcham się na chama na chodnik, który ma może z 1 metr szerokości. Wkurzam się, kiedy ja idę wąskim chodnikiem z dzieckiem, ale koło mnie próbuje przepchać się rowerzysta i jeszcze na mnie dzwoni, żebym się przesunęła. Co “najśmieszniejsze” – w takich sytuacjach często droga jest albo mało uczęszczana, albo rowerzystę nie czeka na niej śmierć pod kołami tramwaju. Niestety on i tak woli jechać po tym nieszczęsnym chodniku.

Tylko nie rozumiem, czemu piesi muszą wchodzić na ścieżkę rowerową dla rowerzystów, skoro oni obok mają wystarczająco dużo miejsca dla siebie, a idąc ścieżką, skracają sobie drogę np. do zakrętu o góra metr? To nie jest poważne zachowanie. Skoro piesi domagają się ścieżek rowerowych dla rowerzystów, tak samo jak ci ostatni, później powinni szanować ich przestrzeń. Nienawidzę sytuacji, w której jadę rowerem po ścieżce, a przede mną wolnym krokiem kroczy panna na szpilkach, bo mając do wyboru ścieżkę rowerową i kostkę brukową dla pieszych, wybiera pierwszą, bo na szpileczkach nie dałaby rady po kostce iść. Zadzwoń na taką – to się jeszcze oburzy!

Jeżeli uważasz, że rowerzysta łamie prawo i jedzie po chodniku, po którym nie powinien jechać, po prostu nie ustąp mu miejsca. Nie masz takiego obowiązku. Możesz go jeszcze ochrzanić, jak masz ochotę – ale z zemsty (infantylnej zresztą) nie wchodź na jego ścieżkę, bo przez takie zachowanie zawiązuje się błędne koło!

Skoro się domagasz osobnego miejsca dla rowerzystów, nie zabieraj mu go później. Bo jaki to ma sens?

Advertisements